Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci: Türkler...

İsimli konu WH 'Tarih' kategorisinde, malazgirt_savascisi üyesi tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci: Türkler... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bu konuda Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Ben denizden güzel bir paylaşım daha :)  [​IMG]

  Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci  Türkler tarihleri boyunca pek epey din ve inanış biçimini benimsemiştir.yalnız bu dinler içerisinde en epey Göktanrı ve İslamiyet yayılmıştır.1 toplumun sahip olduğu dini;sanatını,geleceğini,giyim kuşamını,ahlak yapısını,zevklerini,dilini ve ortak amaçlarını etkilemektedir.Bu nedenle din değiştirmek hayli zordur.8 yy. birlikte 12.yy arasında Türk toplumu tarihinin en köklü değişimini yaşamış,bu nedenle tarihçiler Türk tarihinin İslamiyet öncesi ve sonrası bi şekilde iki bölümde incelemişlerdir.

  Türk-Arap mücadeleleri Abbasiler döneminde şiddetini kaybetti.Çin ve Abbasi orduları arasında 751 yılında Talas savaşı Karluk Türklerinin Müslümanların yanında mekan almasından dolayı Abbasilerin üstünlüğü birlikte sonuçlandı.Bu savaştan sonraları Türk-Arap ilişkileri müspet yönde gelişti.Bu hadise Orta Asyanın kaderini değiştirirken,Türklerin İslamiyeti kabul etmelerinde de etken oldu.Talas savaşında Çinlilere karşı Arapların yanında mekan alan Karluklar on.yydan itibaren kalabalık gruplar halinde İslamiyeti kabul ettiler.

  TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABUL ETME NEDENLERİ

  Türkler on.yy başlarından itibaren büyük kitleler halinde Müslüman olmaya başladılar.Bunda Türklerin İslam öncesi inanışları birlikte İslamiyet arasında büyük benzerliklerin bulunması etken olmuştur.

  TÜRKLERİ İSLAMİYETE GİRMEYE TEŞVİK EDEN FAKTÖRLER

  1-Türkler diğer dinlere karşı engin 1 hoşgörüye sahipti.İslamiyet de 1 hoşgörü diniydi.

  2-Eski Türk dini birlikte İslamiyet arasındaki benzerlik:

  a-Tek tanrı inancı b-Ahiret inancı c-Hac ve kurban ibadetlerine eşdeğer ibadetlerin varlığı

  3-Sosyolojik etmenler,aile kavramına verilen ehemmiyet,namus,temizliğe verilen ehemmiyet İslamiyetteki cihat ve gaza anlayışı birlikte Türk-Cihan hakimiyeti düşüncesinin benzerlik göstermesi.

  4-Ekonomik ve sebepler,eski Türk toplumunda sosyal sınıflar yoktu.İslam dininde de böyle 1 ayrımın yapılmaması,dolayısıyla bütün 2 düşüncede de halkın refah ve mutluluğunun gözetilmesi bulunur.

  5-Siyasi ve askeri tercih;8yyda Türk-Çin rekabeti hızla sürek etmekte,üstelik egemenlik yavaş yavaş Çinlilerin Türklerin elindeki Maverünnehiri de alarak egemenliği ele geçirmek istiyordu.Güneyde Arap yarımadasında ortaya çıkan İslam dinide büyük 1 hızla yayılarak Çinlilerle rakip olabilecek konuma gelmiştir.751de Çinlilerle Araplar arasında meydana gelen Talas savaşında Türkler İslam ordusu yanında Çinlilere karşı savaşmış ve büyük 1 zafer elde edilmiştir.Bu olaydan sonraları Türklerle Araplar arasındaki yakınlaşma hızlanıştır.

  TALAS SAVAŞININ ÖNEMİ VE SONUÇLARI

  1-Türk-Arap ilişkileri gelişti.Türklerin İslamiyete girişinde dönüm noktası oldu.

  2-Çinin Orta Asya üzerindeki emelleri sona erdi.hücum konumundan savunma konumuna geçtiler.

  3-Orta Asyanın Çinlileşmesi beklenirken Müslümanlılaşmasına sebep oldu.

  4-Yeni buluşlar ve teknik gelişmeler Çinlilerden Türklere,Türklerden Araplara mazi ve batıdaki gelişmelere zemin hazırlamıştır.

  5-Doğu ticaret yollarının denetimi Müslümanlara geçti.

  6-Karluklar 766da bağımsız devlet kurdular.
  16 Ocak 2013
  #1
 2. Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci: Türkler... Cevapları

 3. Gerçekten çok harika biraz aklım karıştı ama toparlayabilirim galiba süper olmuş gercekten cok beğendim sınavıma yardımda cok bulundunuz baska konularda istiyorum :) :D
  21 Mayıs 2015
  #2
soru sor

Türklerin İslamiyeti Kabul Etme Süreci: Türkler...

Alakalı Aramalar:

 1. turklerin islamiyeti kabul etme sureci

  ,
 2. türklerin islamiyeti kabul süreci

  ,
 3. talas savası ve türklerin islamiyeti belimseme süreci

  ,
 4. 6. sınıf türklerin islamiyete girmesindeki etmenler,
 5. turklerin islam dinini kabul sureci