Tekirdağ Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Tekirdağ Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Tekirdağ Hangi Bölgede, Tekirdağ Hangi Bölgemizdedir, Tekirdağ Hangi Bölgemizde Bulunur, Tekirdağ Hangi Bölgede Yer Alır?, Tekirdağ Hangi Coğrafi Bölgededir?

  [​IMG]

  Tekirdağ ili, Marmara bölgesinin Ergene kısmında kalan il. İl toprakları 40° 36’ ve 41° 31’ kuzey enlemleriyle 26° 43’ ile 28° 08’ doğu boylamları arasında yer alır. Doğudan İstanbul, kuzeyden Kırklareli, batıdan Çanakkale illeri ve güneyden Marmara Deniziyle çevrilidir. KuzeydoğudaKaradeniz’e çok küçük bir kıyısı vardır. Trafik numarası 59’dur.

  [​IMG][​IMG]

  İsminin kökeni

  Tekirdağ isminin Tekfur Dağından geldiği rivâyet edilir. Türk akınlarına iki sene direnen Bizans kalesine “Tekfur Dağı” demişlerdir. Diğer bir rivâyete göre bu şehrin tekfuru avlanırken yaraladığı geyik yuvasına koşar ve yavrularını emzirirken ölür. Bu hâdiseyi gören tekfur inzivâya çekilir. İnzivâya çekildiği bu dağa Tekfur Dağı denir. Hangisinin doğru olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen husus
  Türkler bu şehri fethettiklerinde ilk önce “Tekir Dağı” sonradan “Tekirdağ” ismini vermiş olmalarıdır. Tekirdağ’ın eski ismi de “Rodosto”dur.
  17 Ocak 2017
  #1
 2. Tekirdağ Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

Tekirdağ Hangi Bölgede?