Müzik Dinlemenin Zihninize İyi Gelecek 5 Özelliği

İsimli konu WH 'Müzik ve Sanat' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Müzik Dinlemenin Zihninize İyi Gelecek 5 Özelliği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Bazı insanlar için müzik dinlemek gün içerisinde yaptığımız sıradan eylemlerden biri gibi görünebilir. Ancak müzik dinlemenin yarattığı ruhsal, psikolojik ve hatta fiziksel etkileri kimse inkâr edemez. An içerisinde bulunduğumuz ruh haline göre dinlediğimiz mutlu, hüzünlü, enerjik ya da rahatlatıcı müzikler zihnimiz üzerinde sandığımızdan daha büyük etkiler yaratıyor. Müzik dinleyerek sözel zekanızı geliştirebilir, yaratıcılığınızı arttırabilir, olumlu düşünmeyisağlayabilir hatta müziği kalp rahatsızlıklarını önlemek için bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz. İşte müziğin herkese iyi gelecek 5 mükemmel özelliği…

  1. Bir enstrüman çalmak sadece müzikal yeteneklerinizin değil, sözel ve görsel zekanızın da gelişmesine yardımcı oluyor. 8 ve 11 yaş arası çocuklarda yapılan araştırmalara göre özel müzik dersleri alan, özellikle depiyano çalan çocukların sözel ve görsel zekalarında muhteşem bir gelişim olduğu gözleniyor. Bu nedenle herhangi bir enstrüman çalabilen insanların daha yaratıcı işler yapabildiği belirtiliyor.

  2. Müzik dinlerken aktif ya da pasif bir dinleyici olmanız müziğin yarattığı olumlu özellikleri kullanmada önemli bir rol oynuyor. Bir şarkıyı dinlerken tüylerinizin diken diken olduğunu gözlemliyor, dinlediğiniz müziği gerçekten hissediyor ve müzik sayesinde modunuzu yükseltebiliyorsanız aktif bir dinleyicisiniz demektir. Aktif bir dinleyici müzik dinlerken kendini daha mutlu hissedebilir, ruh halini geliştirebilir ve gün içerisinde daha üretici işler yapabilir. Aynı şekilde yapılan araştırmalara göre aktif dinleyicilerin genellikle müzik kulağına sahip olduğu ve müzikal yeteneklerini daha kolay geliştirebildiği belirtiliyor.

  [​IMG]
  3. Beynin görsel alanında yaşanan hafıza kaybı ve hatırlama sorunlarını da müzikle rehabilite etmek mümkün. Yapılan çalışmalar hafıza kaybı yaşayan insanların sevdiği müzikleri dinleyerek zihinlerinin görsel alanlarını onarabileceğini gösteriyor. Böylece müziğin görsel hafıza üzerindeki etkisi de kanıtlanmış oluyor.

  4. Evet, müzik kalp rahatsızlıklarına da iyi geliyor! Nasıl mı? Stres ve anksiyeteyi azaltarak. Kalp rahatsızlığı yaşayan 1500 hasta üzerinde yapılan 23 farklı çalışmanın kalp hızı, kan basıncı ve anksiyeteyi düzenlediği görülüyor.

  5. Müzik gerçekten genlerimizde olabilir mi? 5 aylık bebeklerin müziğe ritmik tepkiler verdiği ve müziği konuşmalardan daha ilgi çekici bulduğu göz önünü alınırsa bu soruya evet cevabını verebiliriz. 2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre bebekler birçok farklı müzik türüne ritmik hareketlerle tepki veriyor ve müzik dinletilen çoğu bebeğin suratında gülümseme oluşuyor.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. Müzik Dinlemenin Zihninize İyi Gelecek 5 Özelliği Cevapları

 3. Kalp rahatsızlığı falan hikaye gibi geldi de psikolojik olarak iyi geldiği kesin
  24 Temmuz 2017
  #2
 4. müzik çok güzel birşeydir hep rahatlatır
  28 Haziran 2018
  #3
 5. bir ara yeni bir araştırma da müzik dinleyen hayvanlardan ve bitkilerden daha fazla verim aldıklarını söylemişlerdi
  28 Haziran 2018
  #4
soru sor

Müzik Dinlemenin Zihninize İyi Gelecek 5 Özelliği