KULAKLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İsimli konu WH 'Müzik ve Sanat' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. KULAKLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Kulaklıklar da değişen teknolojiye hızla ayak uyduranlardan. Telefonlardaki ses kalitesinin artması kulaklıklarla direkt olarak bağlantılı olunca kulaklık piyasası da iyice kızışıyor. Elbette bu durum sadece telefonlar için geçerli değil, diğer cihazlar için kullanılan kulaklıklar da çıkan sesin kalitesini maksimuma çıkartmak için gerekli.

  Peki, kulaklık alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  Kulaklıklar arasında en belirleyici unsurlar arasında kulaklığın ses kalitesi, tasarımı ve tabii ki konforu geliyor. En çok yapılan yanlış ise kulaklıkların görünüşüne göre seçilmesi. Tasarım, seçimlerde belirleyici bir unsur olsa da ses kalitesine etki etmez!

  Ayrıca kulaklığı ne için kullanacağınız da önemli. Oyun ve müzik için kulaklıklar farklı teknik değerlere sahip. Öncelikle ne istediğinizi bilmelisiniz. Telefon görüşmeleri yapacaksanız kulaklık üzerinde ses azaltıp açma tuşları ile sonlandırma butonu bulunmalı. Tabii bu fonksiyonlara ihtiyacınız yok ise sade tasarımlı kulaklıkları da tercih edebilirsiniz.

  Empedans değeri nedir?
  Empedans, kulaklığın çektiği güç miktarını gösteren değerdir. Genelde kulaklıklar arasındaki kalite farkınıempedans değerinden belirleyebilirsiniz. Bu değer genellikle 16-32 arasında değişirken ne kadar yüksek olursa o kadar iyi ses verir.

  Kulaklık sadece müzik dinlemek için kullanılacaksa, 32 empedans değerine yaklaşmalı. Diğer türlü kullanımlar için 16 empedans değeri yeterlidir. Empedans değeri dışında kaliteye etki eden bir diğer önemli unsur ise kulaklıkta kullanılan gümüş ve altın miktarıdır. Unutmayın en iyi iletken altın ve gümüştür. Bir kulaklıkta altın oranı ne kadar fazla ise ses kalitesi de o kadar artacaktır.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. KULAKLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? Cevapları

 3. katılıyorum
  28 Haziran 2018
  #2
 4. Benim için uzun ve dayanıklı olması birinci koşul özellikle spor yaparken hemen hasarlanan kulaklıklardan nefret ediyorum
  28 Haziran 2018
  #3
soru sor

KULAKLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?