İstanbul Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. İstanbul Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  İstanbul Hangi Bölgede, İstanbul Hangi Bölgemizdedir, İstanbul Hangi Bölgemizde Bulunur, İstanbul Hangi Bölgede Yer Alır?, İstanbul Hangi Coğrafi Bölgededir?

  [​IMG]

  İstanbul’un bulunduğu bölge

  Türkiye’nin en kalabalık şehri olanİstanbul, Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden birisi olan Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul 13,85 milyon (2012) nüfusa sahiptir. İstanbul şehri 5.343 km²’lik bir alana sahiptir. Aynı zamanda İStanbul’un rakımı da 100 metredir.

  [​IMG]

  İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur.İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa’daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya’daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir.

  [​IMG]

  Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan İstanbul’un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde isebüyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

  [​IMG][​IMG]
  17 Ocak 2017
  #1
 2. İstanbul Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

İstanbul Hangi Bölgede?