Denizli Hangi Bölgede?

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 17 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Denizli Hangi Bölgede? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Denizli Nerede?, Denizli Hangi Bölgemizdedir, Denizli Hangi Bölgemizde Bulunur, Denizli Hangi Bölgede Yer Alır?, Denizli Hangi Coğrafi Bölgededir?

  [​IMG]

  Denizli ili Ege Bölgesine aittir ve coğrafi bölge olarak Anadolu Yarımadası’nın güneybatı, Ege Bölgesi’nin doğusunda yer almaktadır. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır.

  [​IMG]

  Denizli İli’nin her uç bölge üzerinde de toprakları vardır. Denizli ili 28o38′ – 30o05′ doğu meridyenleri (doğu uç noktası; Çivril ilçesi Gümüşsu – Gökgöl Koyu Dinar sınırında Efekli Tepe, bati uç noktası; Buldan ilçesi Alandız Koyu, Manisa – Sarıgöl sınırında Tezek tepe) 38o29′ – 38o52′ kuzey paralelleri (Kuzey uç noktası; Çivril Çapak Koyu, Afyon sınırında Avgan Damları mezarlığı, güney uç noktası; Çameli – Muğla sınırında Karabayır Koyu) arasında yer alır. Denizli ili doğuda Burdur, Isparta, Afyon; batıda Aydın, Manisa; güneyde Muğla; kuzeyde Uşak illeri ile komşudur. Yüzölçümü 11.868km2, denizden yükseltisi ise 428m’dir.

  [​IMG]
  İlçeleri: Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar, Tavas

  Denizli, horozu ve Pamukkale Travertenleri ile meşhurdur.

  [​IMG][​IMG]
  17 Ocak 2017
  #1
 2. Denizli Hangi Bölgede? Cevapları

soru sor

Denizli Hangi Bölgede?