Çalışman gerektiğini bilmene rağmen bir türlü başlayamıyor musun?

İsimli konu WH 'Sınavlar' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde yazılmıştır. Çalışman gerektiğini bilmene rağmen bir türlü başlayamıyor musun? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Çalışman gerektiğini bilmene rağmen bir türlü başlayamıyor musun? Çalışsan bile başarısız mı olacağını düşünüyorsun? Yoksa çalışmak içinden mi gelmiyor?

  Buna tam anlamıyla motivasyon eksikliği diyebiliriz!


  peki ders çalışmayı nasıl sevebiliriz?

  Hedefini Parçalara Böl!

  Ders çalışmaya başlamadan önce küçük hedefler belirle kendine:’X konudan başlayıp şuraya kadar çalışacağım ’gibi... Belirlediğin bu küçük hedeflerine ulaştığını görmek seni çok mutlu edecek ve motivasyonunu artıracaktır.

  Küçük küçük hedeflerine ulaştıkça, bir bakmışsın ki büyük başarılar senin olmuş!!!


  Sınavı Kazandığını Hayal Et!

  Hedefine ulaştığını ve ulaştığında kazanacaklarını düşünmek, istediğin okulu kazandığın anı gözünün önüne getirmek, kazandığın okuldaki sosyal çevrenin hayalini kurmak ve son olarak da tüm bunların yalnızca sistemli çalışmakla olacağını düşünmek! Tüm bu düşünce ve hayaller seni çalışmaya teşvik edecektir!


  Arkadaşlarınla Çalışmayı Dene!

  Doğru arkadaşlar seçtiğine eminsen birlikte ders çalışmayı deneyebilirsin. Hem birbirinizin bilgilerinden faydalanırsınız hem de birbirinizin açıklarını görerek yardımcı olmaya alışırsınız. Sistemli biçimde çalışan kişilerin yanında olmak seni de çalışmaya yönlendirecektir!

  Ertelemekten Vazgeç!

  Çalışman gereken o kadar çok konu varken daha fazla erteleme! Nasıl verimli çalışabileceğini zaten biliyorsun! Artık tek yapman gereken bildiklerini davranışa dönüştürmek!

  Bahanelerden ve ‘sonra çalışırım’ gibi erteleme cümlelerinden kurtulabildiğin zaman çalışma davranışı gösterebilirsin.

  İradeni kullanabilirsen ve mazeretlerinden sıyrılabilirsen

  çalışmaya başlayabilecek gücü içinde bulacaksın...

  Pozitif Düşün!

  Başarısızlıkların dahil tüm yaşadıklarını olumlu bir bakış açısıyla değerlendirmelisin! Bu kesinlikle gerçekleri görmezlikten gelmek demek değildir! Yaşadığın olumsuzlukların, doğruları öğrenmek için bir fırsat olduğunu düşünmelisin!


  Kendine Ödüller Belirle!

  Yapmayı çok istediğin bir şeyi kendine ödül olarak belirle! Örneğin;

  ‘x saat çalışırsam ya da x konuda şu kadar ilerlersem arkadaşlarımla film izleyebilirim’gibi. Elbette bu ödül senin ilgi duyduğun bir çok şey olabilir; bilgisayar, uyumak, gezmek, yemek yemek...

  Severek Çalış!

  İlgi ve merak da motivasyonunu arttırmanda rol oynar. Çalışacağın dersle ilgili seni meraklandıracak konuları araştır ve derslerin ilgi duyduğun kısımları üzerinde dur! Daha sonra ilgi alanını genişletmek senin yarına olacaktır elbette!


  Güzel Sözler Bul!

  Senin için anlamı olan ve seni motive eden sözler bulabilirsin! Hatta bulduğun bu sözleri görebileceğin yerlere asmayı dene! Seni harekete geçirdiğini göreceksin!

  ‘Karakterin en önemli yardımcısı, yılmayan bir azimdir.’ T.Roosevelt

  ‘Herkes hata yapabilir, ahmaklar ise hatalarına bağlı kalırlar ’ Cicero

  ‘Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi gerekir’ Balzac


  Gülümsemeye Çalış!!!

  İyi gitmeyen deneme sonuçlarının moralini bozmasına sakın izin verme! Hep iyi yanlarını görmeye çalış! Bu sonuçların aslında sana ne çalışman gerektiği konusunda yol gösterdiğini düşünebilirsin! Bu düşünce ile hareket etmek motivasyonunu artıracaktır.

  VE İNAN!...

  Eğer istersen neleri değiştirebileceğini farket!!! Ve buna inan! Çünkü insanın gerçekleştirebildikleri, sadece inandıklarıdır! Hemen toparlan; neler yapman gerektiğini düşün ve zaman kaybetme!!! Hedeflerine ulaşabileceğine inanmak seni harekete geçirecektir
  8 Ocak 2009
  #1
 2. Çalışman gerektiğini bilmene rağmen bir türlü başlayamıyor musun? Cevapları

 3. Öss yolculuğuma başlarken bu kadar düşünmemiştim bi hedefim vardı ona varmalıydım bütün sınıf çalışıyordu bende çalışmalıydım ve soru çözmeyi sevdim Y.t.ü siyasete geldim:)
  8 Ocak 2009
  #2
 4. ehy

  ehy

  bn sbs ye giricem ve çok sıkıntılıyım gerçekten bi türlü başlayamıyorum sölediklerini denicem paylaşım için teşekkürler:tamam:
  7 Şubat 2009
  #3
 5. Ben her gün yapıyorum 100% etkili
  3 Mart 2017
  #4
soru sor

Çalışman gerektiğini bilmene rağmen bir türlü başlayamıyor musun?

Alakalı Aramalar:

 1. ders çalışmayı nasıl sevebilirim

  ,
 2. Calısmayı nasıl sevebilirim

  ,
 3. ders çalışmaya başlayamıyorum

  ,
 4. ders çalışmak istiyorum ama başlayamıyorum,
 5. ders calismayi nasil severiz