18 ADIMDA TEST ÇÖZME BERECİSİ (başta dgs olmak üzere tüm sınavlar için)

İsimli konu WH 'Sınavlar' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 21 Ağustos 2008 tarihinde yazılmıştır. 18 ADIMDA TEST ÇÖZME BERECİSİ (başta dgs olmak üzere tüm sınavlar için) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 18 Adımda Test Çözme Becerisi
  1. Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.
  2. Amaç DGS’ de başarılı olmak ise DGS niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.
  3. Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir. Bu yüzden 160 soru için 160 dakika süre tanınmaktadır.
  4. Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.
  5. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.
  6. Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.
  7. Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.
  8. Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.
  9. Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.
  10. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.
  11. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.
  12. Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o soruya hemen değil de birkaç tane soru çözdükten sonra bakın.
  13. Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.
  14. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.
  15. Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.
  16. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir.
  17. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.
  18. Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.
  21 Ağustos 2008
  #1
 2. 18 ADIMDA TEST ÇÖZME BERECİSİ (başta dgs olmak üzere tüm sınavlar için) Cevapları

 3. baya uzunmuş
  16 Eylül 2008
  #2
 4. feyza erken başlamışsın..
  16 Eylül 2008
  #3
 5. saol dostum güzel yazmışım eline sağlık
  27 Nisan 2009
  #4
 6. sagollllllllllllllllllllllllllll
  23 Kasım 2010
  #5
 7. Merhaba;

  Bu yazıyı okumaya üşenen varsa şimdiden sınavdan vazgeçsin bence... Kitap okumuyorsanız Türkçe sorularını yapamazsınız. Hayatınız olmuş bahane... Facebook ta vakit öldürene kadar kitap okusanız ama nerdeee...
  20 Haziran 2014
  #6
soru sor

18 ADIMDA TEST ÇÖZME BERECİSİ (başta dgs olmak üzere tüm sınavlar için)

Alakalı Aramalar:

 1. dgs türkçe soru çözme teknikleri

  ,
 2. dgs hızlı soru çözme teknikleri

  ,
 3. dgs de başarılı olmak için

  ,
 4. dgs paragraf çözme teknikleri,
 5. dgs soru çözme yöntemleri